ABİTKİLER

ARAROT (Maranta arundinacea)

 

ararot faydaları

 

ARAROTUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ARAROT

(Maranta arundinacea)

Ararot, Marantaceae familyasının bir türüdür. Sıcak iklimlerde yetişen “Maranta” adlı kamıştan veya ona benzer başka bitkilerin köklerinden çıkarılan beyaz bir tozdur. Nişastadan daha incedir. Kokusu ve tadı yoktur.
Kelimenin anlamı İngilizce arrowroot sözcüğünden gelmektedir. Bunun nedeni kaşiflerin, bu bitkiyi Amerikan yerlilerinin ok yaralarını iyileştirmek için kullandıkları bir başka bitkiyle karıştırmış olmalarıdır.

Ararotun geniş ve oval yaprakları kısa saplı, beyaz çiçekleri vardır. Bitkinin anayurdunun Guyana ve Brezilya’nın batı yakası olduğu düşünülür. Batı Hint adalarında, Asya’nın güneydoğusunda, Avustralya ve Güney Amerika’da, özellikle Antillerde, Batı Afrika’da, Bengal, Filipinler, Natal gibi ülkelerde sıcak ve nemli bölgelerde görülür, iğ biçimli yumruları için kültürü yapılırken bitki bugün oldukça azalmıştır.

Ararot bitkisi dışındaki başka kimi bitkilerden elde edilen nişastalar da ararot diye işlem görürsede bunlar gerçek ararot değerinde değildir.

Ararotun faydaları, ararotun faydaları

Çocuk maması yapmakta kullanılır. Süt çocuklarına ve nekahat dönemi hastalarına verilir. Hastalıklardan sonra görülen halsizlikleri giderir. Ayrıca, meyveli jölelerde kıvamı tutturmak için ve dondurmalarda buz parçacıkları oluşmasını önlemek için kullanılır.

Ararot nasıl kullanılır

Zehirli böcek sokmalarına ve ısırıklarına da iyi geldiği belirtilmektedir. Ancak dikkat fazla alınması uyku getirebilir.Nişastası alınan köklerden kalan posa hayvan yemi olarak kullanılır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ : ARMUT MEYVESİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close