ABİTKİLERBİTKİSEL YAĞLAR

ANTEP FISTIĞI (Pistacia vera)

antep fıstığının faydaları, yağı

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI- YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM YÖNTEMLERİ

ANTEP FISTIĞI

(Pistacia vera)

Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından yenebilen kabuklu bir meyve veren ağaçtır. Bu ağaç adını en çok yetiştiği kentlerden olan Gaziantep’ten alır. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır. Lezzetli tohumları sevilerek tüketilir.

Antep fıstığının anavatanı Türkiye, İran ve Türkmenistan’dır. Dünya’da Antep fıstığının en çok yetiştiği ülkeler, sırasıyla İran, ABD ve Türkiye’dir. Türkiye’de ise en çok Gaziantep (Nizip İlçesi), Şanlıurfa, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır illerinde yetişir. Fıstık ağacı sıcak havayı çok sever. Antep fıstığının 4 çeşidi vardır. Bunlardan “İran fıstığı” denilen tür, en çok yetiştirilenidir. İran fıstığının meyveleri diğer hepsinden daha iridir. Ancak yağ oranı oldukça düşüktür.

protein bakımından %22.6, karbonhidrat bakımından %15.6 ve kalori değeri bakımından 3250 ile birinci, %54.5 yağ oranı bakımından fındıktan sonra ikinci sırayı almaktadır. Bu kadar yüksek besin değeri ve çerez olarak her yerde aranılan bir meyvedir.

Antepfıstığının faydaları

Antepfıstığı vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudun gelişmesini destekler. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü hafifletir.

Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser. Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Kalbi kuvvetlendirir. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır. Akciğeri iltihaplardan temizler. Böbrek ve meshane kumlarını düşürür. Devamlı yenirse azaları kuvvetlendirir.

Antepfıstığı nasıl kullanılır

Günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı,vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. Antepfıstığından  yapılan şurup, balgam söktürücüdür, bronşite de iyi gelir: Bunun için fıstık içi bir havanda içine biraz su konularak ezilir. Sonra içine bir miktar daha su ile şeker katılarak kaynatılır. Böylece hazırlanan şuruptan içilir.

Antepfıstığı yağıantep fıstığı yağı

Antepfıstığı yağı (Pistachio Oil) yüksek oranda tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren, Omega–3 ve Omega–6 yağ asitlerini içerisinde bolca bulunduran hoş kokulu bitkisel bir yağdır.

B3, B6, B12 ve A vitaminlerini, Pro–Vitamin B5 (Pantotenik asit) ve tiamin içermektedir. Vücudun karbonhidratı kullanmasına yardımcı olur. Cilt sağlığı için gereklidir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.

Antepfıstığı yağının faydaları

İştah arttırır, hazmı kolaylaştırır. Metabolizmayı hareketlendirir. B-3 vitaminine en çok ihtiyacı olanlar: Vejetaryenler, süt ürünleri ve kümes hayvanlarını tüketmeyenlerin Antepfıstığı yağı tüketmeleri önerilir.

Antepfıstığı yağı insan cildine en hızlı nüfuz eden yağdır. İçerdiği A ve E vitaminleri sayesinde cildin sertleşmesini engelleyip yaşlanma etkilerini geciktirdiği bilinmektedir.

İçerdiği B gurubu vitaminler sayesinde deri hastalıklarından ve anemiden cildi koruyucu bir etkisi vardır. Yine Antepfıstığı yağında bulunan Pro–Vitamin B5 (Pantotenik asit) ‘in saç ve saç derisi sağlığı açısından önemi bilinmektedir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: ARAROT

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close