ABİTKİLER

ANDIZ AĞACI (Juniperus drupacea)

ANDIZ AĞACININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Andız ağacı

(Juniperus drupacea)

Andız ağacı (Juniperus drupacea) ; pul yapraklılar familyasına ait bir cinsli, iki evcikli bir ağaç cinsidir.25 metreboylanabilen andızlar bulunmaktadır. Tomurcuklar yumurta biçimindedir,yapraklar iğne biçimindedir,uçları batıcıdır,yaprakların üst yüzeyinde stoma çizgisi vardır,koyu yeşil görünüm verirler. Sık yapraklı olması dolayısıyla yağmur tanelerinintoprağa sızmasını sağlarlar. Olgun kozalak oldukça büyük ve etlidir,kozalak pulları odunlaşmış sert muhafaza içerisinde saklıdır,etli kısmında şeker bulunmaktadır,etli kısım buruk tadındadır

Andızlar karsit arazilerde yetişmektedir. 900-1200 rakımları arasında çokça görülür. Ardıç,meşe,kızılçam,sedirle birlikte bulunur. En çok Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Karaisalı, Aladağlar ve Kozan’da yayılıma katılır. Torosların ardında Seydişehir civarında ferdi olarak bulunur.

Andız kozalağı içerisinde bir çok uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır. Andız kozalağında bulunan eterli yağlar arasında yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler yer almaktadır.

andız ağacının faydaları

Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Dal ve yaprakları kaynatılarak, buğusu hayvanlarda sancıyı kesmede kullanılır. Kozalakları kaynatılıp içilirse öksürüğü keser.

Kaynattıktan sonra üzerine bal katıp, tuz atılırsa balgam söktürür. Andız ya da enek pekmezi nefes darlığına ve basura iyi gelir.Safra ve balgam söktürmeye, kansere, idrar arttırmaya, öksürüğe, soğuk algınlığına, gribe, göğsü yumuşatmaya, vücuda dirilik vermeye, bağırsak parazitlerine, mide gazı ve ağrılarına, karaciğer ve dalağa, baş ağrılarına, adet zorluğuna, karaciğer ve akciğer hastalıklarına, kalp-damar açmaya, kanı temizlemeye, ateş düşürmeye, vücuttaki toksinlere, harici egzama ve yaralara iyi gelir.

andız ağacı nasıl kullanılır

andız pekmezi

Meyveleri kaynatılıp pekmezi çıkarılarak yenir. Kaynatılıp hoşafı ve kompostosu yapılır. Ezilerek lapası harici olarak egzamaya sürülür. Lapası romatizmalı yerlere sarılır. Yaprakları kaynatılarak suyu içilir. Kökleri yakılıp katranı elde edilir, harici kaşıntı, yara ve egzamaya kullanılır. Meyveleri kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir.

Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan yarım baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.

SIRADAKİ MAKALE : ARDIÇ AĞACI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close