ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

ANASON (Pimpinella anisum)

 

ÖZELLİKLE RAKININ HAMMADDESİ OLAN KUTSAL ANASON BİTKİSİNİN HERBİŞEYSİ

Geçmişi 4000 yıl öncesine dayanan anason kullanımı ilk olarak Eski Mısır’da başlamış. Bitki olarak çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılan bitki ilk olarak parfüm imalatında kullanılmaya başlanmış. Anasonun kullanımıyla ilgili bulunan en eski yazılı belgeler bitkinin idrar söktürücü ve sindirim sorunlarına karşı olarak kullanıldığı yönünde.

Anason (Pimpinella anisum)

Anason (Pimpinella anisum); Maydanozgillerden, kokulu tohumu Hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan bir bitki. Anason 30-50 (70) cm yükselebilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Kök ince, oldukça kısa iğ şeklindedir. Sap yuvarlağımsı olup, az veya çok tüylüdür. Yapraklar bitkide bulundukları yere göre şekiller gösterirler. Alt yapraklar uzun saplıdır., şekilleri yuvarlağımsı kalp veya böbrek şeklindedir. Çiçeklerin muhafaza yaprakları ya yoktur veya tek yapraklıdır. Küçük muhafaza yapraklar ise iplik şeklindedir. Taç yaprakları ise 5 adet olup, beyaz renklidir.

Başta Ege bölgesi olmak üzere bütün Anadolu’da bahçelerde yetiştirilir. Kültür anasonunun vatanının Anadolu olduğu tahmin edilmektedir. Meyvalarında nişasta, müsilaj, sabit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağ miktarları Bitkinin cinsine ve yetiştiği yerin şartlarına bağlıdır. Uçucu yağın % 80-90’ı anetoldür. Anetol, zehir etkili fakat bu etkisi çok olmayan bir Maddedir. Meyvelerinden Su buharı distilasyonu ile elde edilen Anason yağı, hemen hemen renksiz ve karakteristik kokuludur.

anason’un faydaları

Anason meyvesi uçucu yağ içermektedir. Bunun oranı % 1.5-3 arasında değişmektedir. En düşük uçucu yağ oranının % 2 olması istenir. Uçucu yağın en önemli maddesi Trans-anethol’dur. Bu uçucu yağın % 80-90’ını oluşturur. Anasonun kendine özgü kokusu ve tatlımsı tadı bu maddeden ileri gelmektedir. Anasona kokusunu veren ancak tadı tatlımsı olmayan diğer bir madde de Menthlychavicol-ısoanethol’dur.

Anason denilince akla ilk gelen rakıdır. Rakıyla özdeşleşen anason bitkisi birçok rahatsızlığa iyi gelen şifa kaynağı bir bitkidir.Anason kullanıldığı zaman iştahı açarak yemeklere olan tiksintiyi ortadan kaldırır. Mide ve bağırsaktaki gazların gidererek hazmı kolaylaştırır. Nefes darlığı olan hastalarda kullandıklarında rahat bir nefes almalarını sağlar. İshal ve kusmaları önler. Yatıştırıcı özelliği sayesinde gerginliği alır, sinirleri keser. Öksürük şikayetlerine de iyi gelmektedir. Kan dolaşımını arttırarak, düzenli çalışmasını sağlar, kalbi kuvvetlendirir.Fakat aşırı kullanıldığı zaman vücutta uyuşukluğa neden olur. (Bakınız: rakı tüketen kişiler)

anason nasıl kullanılır

anason çayı

Anason kurutulup, kaynatılarak çay niyetine de tüketilebilir. Bu özellikleri ile, aşırıya kaçmamak ve yeteri kadar tüketmek şartıyla anason tüketmenin vücuda hiçbir zararı yoktur, aksine bir çok faydası vardır. Bir bardak anason çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze yaprak yeterlidir. Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer çayı kurutulmuş anason tohumlarından yapacaksanız 1 çay kaşığı tohumu havanda iyice ezdikten sonra suya atın ve demlenmesini bekleyin. Uyku verdiği için yatağa girmeden önce içilmesi tavsiye edilir

Ayrıca nefes darlığı, öksürük ve kalp çarpıntısı rahatsızlıklarında da etkilidir. Anason yüksek dozda alındığında uyuşukluk, baş ağrısı, görme zorluğu yapar.

SIRADAKİ MAKALE : ANDIZ AĞACI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close