ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

ALTINBAŞAK OTU (Solidago virgaurea)

ALTINBAŞAK OTU ÖZELLİKLERİ YAPISI VE FAYDALARI

Altınbaşak Otu

(Solidago virgaurea)

Altınbaşak Otu (Solidago virgaurea):Vatanı Kanada olup oradan Avrupa’ya getirilmiş ve zamanla yabanileşerek yayılmıştır. Bilimsel adı Helichrysum graviolens olan bitki, Kahverengimsi renkli gövdesi ile dikine yükselir. Çiçekleri demet şeklinde ve oldukça sık olup bir aradadır. Yaprakları oturmuş mızrak şeklinde, ucu sivri, kenarları kertikli ve düzdür. Çiçekleri oldukça küçük çan şeklinde, 3-5m büyüklüğünde, yukarı doğru dikine durur vaziyette, taç yaprakları altın sarısı renkli ve 10-15 adettir.

Halk arasında dalak otu veya mayasıl otu olarak da bilinmektedir. Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişmesi mümkün-dür. Nisan-Mart aylarında saksı, kasa veya çamlıklarda hazırlanan humuslu toprağa ¼ veya 1/5 oranında da kum katılır ve bu toprağa tohumları ekilebilir ve daha sonrada fideler Mayıs ayında tarla veya bahçelerin güneşli yörelerinde 30-40cm oranında geldiğinde dikilerek yetiştirilebilir.

Yapısında eterli uçucu yağlar, flavonlar, tanen, saponin, C vitamini, karotin, kumarin ve P vitamini ihtiva etmektedir. Altınbaş hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda ve ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir

altınbaşak otu’nun faydaları

İdrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.Antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bedendeki fazla sıvıyı atar ve özellikle bayanların aşırı adet kanamalarında fayda vermektedir. İdrar tutamama ve idrar yapamama hastalıklarınada iyi gelir. Böbrek büzülmelerinde ve böbrek iltihaplarında yararlıdır. Uzmanlık alanı böbrek ve bağırsak hastalıklarıdır. Diğer bir uzmanlık alanı ise, insanın duygusal yaşamını ( ruhsal sıkıntılar ) düzenlemesidir. Bu durumda altınbaş otu çok yararlıdır. Çocuk ishallerinde kullanılabilir. Karaciğer tıkanmalarını açarak karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Birçok araştırma sonucunda ; idrar yolları kumları, ödem, yatağı ıslatma ve idrar tutamamaya karşı etkili olduğu tespit edilmiştir Böbrek ve mesane taşlarını düşürücü, iltihapları öneyici, yaraları iyileştirici, idrar söktürücü, ödemi (vücudun su toplaması) önleyici ve kanserli urları iyileştiricidir. Kişinin tüm ruhsal duyumları böbrekler tarafından karşılanır. Bu nedenle, örneğin, bir yakının ölümünde veya herhangi bir felaket karşısında, en fazla zarara uğrayan organ böbrektir. Altınbaşak, kişinin duygusal yaşamını en iyi düzenleyen bir şifalı bitki olarak kendini kanıtlamıştır.

altınbaşak otu nasıl kullanılır

altınbaşak otu çayı

Çay hazırlamak: Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Üçlü Çay Harmanı: altınbaşak otu, Sarı ballıbaba otu ve yoğurt otu eşit oranda karıştırılır. Bu karışımdan yarım tatlı kasığı dolusu , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-4 bardak içilir.

altınbaşak tennürü

Tennür: Günde 3-5 kere, 10-15 damla D1 inceltisindeki tentür doğrudan dil üstüne veya yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır. Çay olarak kullanıldığı her yerde tentür olarak da kullanılabilir.

SIRADAKİ YAZI : ALIÇ AĞACI VE ALIÇ MEYVESİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close