ABİTKİLER

ALTIN KÖKÜ OTU (Uragoga ipecacuanha)

altın kökü otunun faydaları

ALTIN KÖKÜ OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ALTIN KÖKÜ OTU

(Uragoga ipecacuanha)

Altın kökü bitkisi; Ana vatanı Güney Amerika olan, ormanlık bölgelerde yetişen, daima yeşil, yapraklı ve otsu bir bitkidir. İpeca  olarak da bilinir. Çeşitli alkoloidler, nişasta ve şeker içerir.

Altın kökü otu 50-60 cm ‘ye kadar uzayabilen ve sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. Altınçiçek, Ölmezçiçek ve Güveotu isimleriyle de bilinir. İçerisinde flavonlar, reçine, kumarin ve acı madde ile bir miktar da uçucu yağ vardır.

Altın kökü otunun faydaları

İdrar söktürücü, safra ve pankreas salgısını ve mide suyunu arttırıcı ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcıdır. Mesane, prostat ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Romatizma ve eklem ağrısı şikayetlerini azaltır. Tokluk verir. Hazım zorluklarında ve basurda faydalıdır. Yaraların iyileşmesine yardımcı, dokuları onarıcı ve iltihapları giderici etkilere sahiptir.

Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir. Karaciğer iltihaplarında da faydalıdır. Müzmin bronşitte ifrazatı artırır. Az miktarda kullanıldığı takdirde tatlandırıcıdır. Yüksek dozlarda kullanılırsa kusturur, ishal yapar. Bronşite iyi gelir ve mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür.

Altın kökü otu nasıl kullanılır

Çiçekli dalları toplanıp kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak altın otu çayı hazırlanır ve genelde bu şekilde kullanılır. Altın otu çayı özellikle idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

altın kökü otu dizanteri

altın kökü çayı

dizanteri hastalığında,  2 gr altın kökü otu 150 gr suda 15 dk kaynatılır, süzülür ve 30 gr şekerle tatlandırılır. Saatte 1 çorba kaşığı olmak üzere, 3 gün devam edilir, ilk gün kusma ve ishal artışı meydana gelirse de sonra düzelir.

Altın kökü bitkisinin kökleri kullanılır,  0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur.  Altın kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur. Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ; ALOE VERA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close