ABİTKİLER

ALFAALFA BİTKİSİ Alfalfa (Medicago sativa)

ALFAALFA BİTKİSİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDASI

ALFAALFA BİTKİSİ

(Medicago sativa)

ALFA ALFA BİTKİSİ(Medicago sativa); Ülkemizde yabani yonca yada kaba yonca diye bilinen Alfa alfa( Medicago Sativa ) asya kökenli bir bitki olup Romalılar ve Araplar tarafından dünyaya yayılmıştır. Araplar ona içeriğindeki vitamin, protein ve minerallerden dolayı `Besinlerin Babası` adını vermişlerdir. Birçok yerde ve iklimde yetişen bir bitkidir. Alfaalfa bitkisi ,  mavi ve mor renkte açan bir bitkidir ve yaklaşık3 meterkadar büyür. Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan bu bitki Asya’ da özellikle Arap yarımadasında geçmişten günümüze kadar sıkça tüketilen bir besin olarak dünya ya yayılmıştır. Yalnız Araplar tarafından değil Uzakdoğu milletleri ile Avrupa’ da kurulan büyük uygarlıklarda da faydaları ile kendisine kullanım alanı bulan bir bitki olmuştur.

Alfa Alfa bitkisi mensup olduğu aile grubu baklagillerdir. Alfa Alfa bitkisi proteinlerin temel taşları bakımından oldukça zengindir . Alfa Alfa bitkisi yapısında bol miktarda vitamin içerir. Özellikle A ve C Vitamini yönünden oldukça zengindir.

alfaalfa otu’nun faydaları

Alfalfa, manganez, kalsiyum ve beta-karoten (Kalp hastalıkları ve kansere karşı çok yararlı), proteinler, A, C ve K vitaminleri içerir. Alfalfa, gıda üreticileri tarafından klorofil ve karoten kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Alfalfa, K vitamininin en iyi doğal kaynaklarından birisidir. Vitamin K belirli proteinlerin kalsiyuma bağlanmasına yardım eder ve uygun kemik mineralizasyonu için gereklidir. Düşük vitamin K alımıyla erkek ve kadınlarda kalça çatlaması veya kırılması riskinin artması arasında bir ilişki olduğu yakin zamanlarda yapılan bir araştırma ile ortaya çıkarılmıştır.

Sağlıklı kemik gelişimi ve kemiklerin korunması , Artrit, kireçlenme ve mafsal iltihabının giderilmesi sağlar. İştahın artırır ve iyi bir besleyicidir. Anemi, kansızlık, İdrar yolları, böbrek ve idrar kesesi rahatsızlıkları tedavisinde önerilmektedir. Böbrek taşı veya kumu düşürmek İçin yardımcı ve idrar artırıcı, Sistit (cystitis) giderici, Karaciğer, kan ve böbrekleri ve temizleyicidir.  Hipofiz bezi fonsiyonlarını destekleyici, Gut, damla hastalığı, Kabızlıkta rahatlatıcı etkisi vardır. Estrogen (östrojen) üretimine yardımcı, Kan şekerinin ayarlanmasına yardımcı olur.

alfaalfa otu’nun kullanımı

Yaprakları ve kökleri kullanılır. Çayı yapılabilir. Özellikle ABD ve Avustralya mutfağında salatalarda yeri olan bir bitkidir. Bazı ülkelerde genç yaprakları çiğ olarak tüketilmektedir. Daha olgun alfalfanın tüketimi çok yüksek diyet lifi içeriği nedeniyle kısıtlıdır. Alfalfa, gıda üreticileri tarafından klorofil ve karoten kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Alfalla, genelde tablet olarak satılmaktadır. Toz haline getirilerek kullanılabildiği gibi, kaynatılarak da kullanılır.

SIRADAKİ MAKALE : AKASMA OTU

 


Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close