ABİTKİLER

AKYIDIZ SOĞANI (Ornithogalum)

akyıldız soğanı faydaları

 

AKYIDIZ SOĞANI BİTKİSİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKYILDIZ SOĞANI

(Ornithogalum)

Akyıldız soğanı  (Ornithogalum), Hyacinthaceae familyasından Ornithogalum cinsini oluşturan anavatanı Güney Avrupa olan çok yıllık otsu bitki türüdür. Akyıldız soğanı bitkisi çoğunlukla Batı, Orta ve Güney Anadolu’da doğal olarak yetişir. Yamaçlar, çayırlıklar, yol kenarları ve tarlalarda deniz seviyesi ile 1950 metre arasında bulunur. Beyaz çiçekli, otsu ve çok yıllık bir bitkidir. Çiçekler gövdenin ucunda ve 8-20 tanesi bir arada bulunur. Anadoiuda yaygın bir türdür.

Dış tarafı yeşil renkle bezeli beyaz çiçekleri ile  Ornithogalum türleri arasında en çekici olanlarından biridir. Gövdesi üzerinde çiçek sayıları 3-12 arasında değişen Mart-Mayıs aylarında çiçeklenir. Akyıldız soğanı eski romadan beri özellikle çıbanlar ve sivilceler için kullanılır. Ayırıca kusturucu etkisi de vardır. Fakat zehirli olduğundan dahili kullanımı tavsiye edilmez. İçerisinde C vitamini, saponinler, nişasta, müsilaj ve zehirli glikozitler barındırır.

Akyıldız soğanı faydaları

Sivilce ve çıbanları iyileştirmek oldukça faydalıdır. Düşük miktarlarda içerisindeki müsilajın etkilisiyle idrar söktürücü ve kusturucudur. Ayrıca, yine düşük miktarlarda kullanıldığında kalbi kuvvetlendirici etki gösterir.

Akyıldız soğanı nasıl kullanılır

Yaprakları sebze olarak, toprak altındaki soğanları da tıbbi amaçla kullanılır. Akyıldız soğanı taze ya da pişmiş olarak sivilce ve çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Zehirli bir bitki olduğu için dahili kullanımı tehlikeli olabilir.

Kurutulmuş Akyıldız soğanı,  toz edildikten sonra, salep yerine, dondurma yapımında kullanılmaktadır. Bu bitkinin yumruları müsilaj taşıdığından dondurmaya bir kıvam vermektedir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ALTIN KÖKÜ OTU

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close