ABİTKİLER

AKIRI KAHRA OTU

akırı kahra otu

 

AKIRI KAHRA OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKIRI KAHRA OTU

Akırı karha,Tropikal ve sıcak iklimlerde yetişen , Nezleotu kökü, Ödülkahır ve Üdülkahır’ bilinen ve Anvatanı, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Güney Asya bölgelerinin dağlık ve kayalık arazilerde kendiliğinden yetişen bir ağaçtır. Çiçekleri pembe renkte papatya ya benzer.

Akır-ı karha bitkisi, sürgünleri damarlı ve kahverengi renktedir.Otsu yabani gövdesi kahve renktedir. Sürgünleri çizgili ve damarlı olan çok yıllık bir ağaçtır. Daha çok hindistan dağlarında Tunus ve Cezayirde yetişir. Akırı karhanın yapraklarının papatyaya benzemesinin yanı sıra, dalları ve kökü kullanılmaktadır. Ülkemizde yetişmez.

Akırı karha faydaları

Öksürük ve balgamı keser. Vücuda kuvvet verir. Felce iyi gelir. Diş ağrılarını ve romatizma şikayetlerini azaltır. Cilde faydalı bir bitki olan akırı karha cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Akırı karha nasıl kullanılır

akırı kahra yağıAkın karha yağı

Akın karha, Saf zeytin yağında eriyene kadar kaynatılır,  elde edilen yağ ile sorunlu bölgelere masaj yöntemiyle uygulanır.  Yine bu şekilde elde edilen yağ yüze sürüldüğünde cilde güzellik sağlar.

Akın karha çayı

Akın karha bitkisinden kaynatılarak elde edilen suyuna bal veya şeker ilave edilir içililebir. Baştan gelen balgamı tamamen yok eder.

Kusma ve ishale neden olabildiği için daha çok haricen kullanılır. Akırı karha zeytinyağında kaynatılıp elde edilen yağ soğuduktan sonra felç olan bölge bu yağ ile ovulursa faydası görülür. Bu yağ yüze ve cilde sürülürse, cildi besler ve yüzü güzelleştirir. Akırı karha kaynatılıp suyuna bal ilave edip içilirse balgam, öksürük ve mide üşütmesine karşı faydalı olur. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ : AKYILDIZ SOĞANI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close