BİTKİLER

AKHUŞ AĞACI – KAYIN AĞACI (Betula alba)

AKHUŞ – KAYIN AĞACINI FAYDALARI, KULLANIMI VE ÖZELLİKLERİ

AKHUŞ AĞACI – KAYIN AĞACI (Betula alba)

AKHUŞ AĞACI – KAYIN AĞACI( Betula alba);  Kayıngillerden; nemli topraklarda yetişen bir ağaçtır.  Türkiye’nin Erciyes ve Ağrı gibi dağ eteklerinde Marmara ve Karadeniz ve de Doğu Anadolu’nun ormanlarında yabani olarak yetişir. hemen her yörede özellikle de ormanlarda, kumluk yerlerde ve humuslu topraklarda yetişir. Meyveleri küçüktür. Çiçekleri 2-3cm uzunluğunda( püskül şeklinde) , 0,6-1cm çapında silindir şeklindedir ve de çiçek ilkbaharda koyu yeşil iken sonbaharda koyu kahverengimsi bir hal alır

Çok uzun boylu olan bu küresel ve yaygın taçlı ağaçların gri renkli düzgün kabuğu ve kenarları girintili, ince tüylü ve uçları sivri olan parlak yeşil yaprakları vardır. Bu ağaçlar kışın yapraklarını döken ağaç grupları içine girerler. Sarımsı yeşil renkli, yuvarlak erkek çiçek kümeleri ince dallarda asılı olarak, dişi çiçek kümeleri ise aynı ağacın tüylü, kısa dallarında kümeler halinde bulunurlar. Yumuşak dikenli, üç köşeli fındıksı görünümlü meyveleri ise sert kabukludur.

akhuş ağacı’nın faydaları

Yapraklarının kurusu ve suyu cilt hastalıklarım tedavi Eder. Saçları gürleştirir. Kepekleri giderir. Böbrek taşlarını atar, düzenli çalışmalarını sağlar. İdrar tutukluluğunu giderir, vücutta biriken fazla suyu dışarı çıkarır. Üremi ve albümine iyi gelir. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Fazla kilo almayı önler.ayak kokularını giderir. Vücuttaki fazla tuzu atar. Nefrit ve ödeme faydalıdır. Bir litre suya40 gramyaprak konur, iki dakika kayna tılarak, 20 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemek arası günde 3-4 bardak içilir.eşil renkli, kenarları kertikli, 3-5cm uzunluğunda, 2-4cm enindedir. Açıkta ara sıra karıştırılarak kurutulur. Püskül ve yaprakları kaynatılabilir.

akhuş ağacı nasıl kullanılır

Akhuş- Kayın ağacının külünün geleneksel pek çok ilacın yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Aynı şekilde kayın ağacının talaşı da, başta el, parmak ve ayaklardaki kesilmelerle oluşan yaraların sağaltılmasında olmak üzere çeşitli geleneksel halk ilaçlarının yapımında kullanılmıştır.

akhuş ağacı merhemi

Akhuş- Kayın ağacının kabuğunun sağlam liflerden oluşması nedeniyle ıslatılıp suda dövülmesi halinde “ilkel kumaş” diyebileceğimiz esneklikte bir materyale dönüşebilmekte ve şekillendirilip kurutulma suretiyle, en azından çeşitli ilkel örgü çanta, sepet yapımını olanaklı kılmaktadır. Bu uygulama doğrudan olmamakla birlikte temel fikir olarak çok daha sonra gelişecek olan “keçe” ve “keçecilik” sanatlarının teknik ve uygulama olarak öncüsü konumunda olduğu düşünülebilir.

akhuş yaprağı çayı

Yaprakları kurutulup kaynatılarak içileceği gibi toz haline getirilerek de kullanıla bilinir. Suyuna soda ilave edilirse böbrek hastalıklarına iyi gelir. Fazla iştahı engeller ve vücuttaki aşırı tuzu ve suyu dışarı atar. Haricen sürülürse ayak kokularını yok eder, egzama ve diğer deri hastalıklarına faydası vardır.

SIRADAKİ YAZI : AKREP OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “AKHUŞ AĞACI – KAYIN AĞACI (Betula alba)”

  1. teşekkül ederim çok dogru çok dürüst bilgiler yayınınızda mevcut,faydalanması milionlarca insan için faydalı olur.SAYGILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close