ABİTKİLER

AKGÜNLÜK AĞACI (Gummi Olibanum)

akgünlük ağacı

 

AKGÜNLÜK AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKGÜNLÜK AĞACI

(Gummi Olibanum)

Akgünlük ağacı ; kuzey Afrika’da ve Hindistan’da yetişen 8 metreye kadar uzayabilen nispeten küçük ağaçtır.
Akgünlük bu ağaçlardan elde edilen bir tür ağaç sakızıdır. Hindistanda geleneksel ayurveda hekimliğinde yıllardır kullanılmaktadır. Hindistanda yetişen ve yüz yıllardır kullanılan boswellia bitkisi, orta yada yüksek boyda dallanma gösterir. Bu şifalı bitkinin enayırıcı yanı gövdesine dokunduğunuzda aleorezin denen (sakızımsı) bir madde yaymasıdır.

Ülkemizde Akgünlük olarak bilinen bu bitki ezilerek toz halinde yada suyla yutulur.yada suyla karıştırıp içilebilir.Yada kapsül olarak günde 3 defa tok karnına alınabilir diye öneriliyor. Akgünlük ağacı %50-60 civarında boswellik asit ve türevlerini içerir. Boswellianın uçucu yağlar açısından oldukça zengin olan sakızımsı etken maddesi, reçineli bir yapıya sahiptir.

Diğer yandan boswellianın sakızımsı reçinesinde bulunan Pinen ve Fallandren isimli uçucu yağlar, Bu şifalı bitkiye sığlaya benzeyen hoş bir koku verir.

Akgünlük –  Boswellia ağacı’nın faydaları

akgünlük ağacı özellikle prostat kanserinde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Prostat kanserinin dışında; mesane, rahim, kolon ve kemik iliği kanserlerinde, kötü huylu hücrelerin azalmasında ve hastalığın seyrinin yavaşlamasında da son derece etkili olduğu düşünülmektedir.

Öte yandan akgünlük ağacının temel bir bileşeni olan akbanın; çeşitli mekanizmalar yaratarak kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği de ortaya çıkmıştır. Boswellia bitkisi; serbest radikalleri yok eden özelliğiyle total kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır. Öte yandan antidepresan etkisi de vardır.

Bitkinin ‘Incensole asetatı’ adı verilen bir bileşeni, beynin hipokampus bölgesindeki hücrelerin dejenerasyonunu engeller. Prostat kanserinin dışında; mesane, rahim, kolon ve kemik iliği kanserlerinde, kötü huylu hücrelerin azalmasında ve hastalığın seyrinin yavaşlamasında etkili olduğu bilim çevrelerince genel kabul görmektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde; boswellia özlerinin anti-enflamatuvar yani iltihap önleyici bir etki gösterdiği gözlenmiştir. Öte yandan bitkinin temel bir bileşeni olan akbanın; çeşitli mekanizmalar yaratarak kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği de ortaya çıkmıştır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda; akgünlük ağacı – boswellia’nın yüzde 90 oranında metastazı yani kanserli hücrelerin yayılmasını önlediği gözlenmiştir.

Akgünlük – Boswellia ağacı nasıl kullanılırakgünlük sakızı

Kabuğu tatlı, soğutucu ve tonik olarak kullanılır. Öksürük ve astım için yararlıdır. Bunlara ek olarak idrardan kan gelmesi, ateş, terleme, konvülziyonlar, kronik larenjit, sarılık ve artrit hastalıklarına da yararlıdır.

Akgünlük , Boswellia Serrata Ekstresi

Boswellianın standart dozu, %37.5-65 arası boswellic asit içerir, bu oran kapsül başına 150-200 mg anlamına gelir. Boswellia ile ilgili çalışmaların çoğunda günlük doz 450 mg. (150 mg.lık 3 doz) ve 1200 mg. arasında belirlenmiştir.

Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.

Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: AKIRI KAHRA OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close