ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

AKDİKEN OTU (catharica)

akdiken ağacı

AKDİKEN OTUNUN FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

AKDİKEN OTU (catharica)

Akdiken otu; Dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Bütün Avrupa ve Anadolu’da, genellikle orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Meyvesi acıdır. Geyik dikeni olarak da bilinir. Mayıs-Haziran aylarında sarı-yeşil renkli, küçük çiçekler açan, 4-5 metrelik dikenli bir ağaçtır. BezeIye büyüklüğünde, morumsu-siyah meyvaları vardır. Meyvalar biraz mayhoş ,acı lezzetlidir.

Akdiken meyvası şekerler, organik asitler, yağ,rhamnoxanthin ve locain isimli sarı renk maddeleri, rhamno-emaodin, emodin ve crysophanol isimli antraki-non türevleri denilen kimyasalları taşır.Ayrıca flavon glikozitleri de içerir. Akdiken genel olarak bütün Avrupa’da yetişmektedir.Ormanlarda ağaç aralarında veya çalılıklarda rastlanır. Nemli ortamları sever. Yurdumuzda da Kuzey Anadolu dağlarında rastlanıldığı bilinmektedir.

 Akdiken otunun faydaları

Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Yaprakların ezilip kanamalı yaralara uygulanması ile kanama azalır. Ay-nı şekildeki uygulama siğiller içinde yapılabilir.Meyvelerinin suyu da siğil tedavisi için ve derideki kaşınmalara karşı tüketilir.

Aynı zamanda Barut ağacı, yenişen, adi cehri, ekşi muşmula, geyik dikeni, ateştacı, gövem eriği olarak da bilinir. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

 Ak diken otu nasıl kullanılırakdiken meyvesi

Meyveleri, kök ve kabukları kullanılır. Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Fazla miktarda yenilirse şiddetli karın ağrısı yapabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

Yaprakları ezilerek kanayan yaraya konursa kanamayı azaltır. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. 15-20 tane meyve şiddetli ishale neden olabilir.

Akdiken çayı

Akdiken çayını hazırlamak için 1 çay kaşığı akdiken kabuğunu kaynamış 3 bardak suya atarak 20
dakika kadar bekletin. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz. Akdiken çayı oldukça acıdır ve sade olarak kullanırsanız tadı hoşunuza gitmeyebilir. Bu acılığı kırmak için daha tatlı olan anason gibi bitkilerden bir miktar katabilir veya balla tatlandırabilirsiniz.

BİR SONRAKİ MAKALE: AKASMA BİTKİSİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close