ABİTKİLER

AKÇÖPLEME(Veratrum album)

ak çöpleme otunun faydaları

 

AKÇÖPLEME OTUNUN FAYDALAR VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKÇÖPLEME

(Veratrum album)

Çöpleme, ak çöpleme ve Helleborus cinsinden bazı bitki türünün kurutulmuş rizom ve kökleridir. Bu tür 50-100 cm yükseklikte, yeşilimsi beyaz çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar büyük, boyuna belirgin damarlı  ve sivri uçludur.

Kuzeydoğu Anadolu dağlarının orman çayırlıklarında yetişir. Akçöpleme, yeşil çöpleme ve Siyah çöpleme olmak üzere üç çeşidi vardır.

Akçöplemenin faydaları

Öksürtücü özelliği ile burun tıkanıklıklarını açmakta etkilidir. Damarları genişletici ve kalbi yavaşlatıcıetkileri ile tansiyonu düşürür. Kusmaya neden olabilir. Uyuz, sedef, sivilce gibi deri hastalıklarında faydalı olabilir.

Akçöpleme nasıl kullanılır

Toprak altında kalan kısımlar toplanıp temizlendikten sonra kurutulur ve toz haline getirilip kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı terk edilmiştir. Rizomlarında bulunan Hellebrin glikozidi kalp kuvvetlendirici ve kan dolaşımı bozuklarında etkilidir.

Kurutulmuş kökleri suyla kaynatılmak suretiyle haricen kullanılır. Deride bulunan bit, pire, kene ve uyuz gibi parazitlerin yok edilmesinde kullanılır.

Akçöpleme merhemi

Lapa haline getirilip haricen deri hastalıklarına karşı kullanılabilir. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, kas krampları, nefes darlığı olarak ortaya çıkar.

Çöpleme, bitkinin zehirli maddesinin vücuda girmesinden 3 ila 12 saat arasında ölüme neden olabilecek kadar zehirli bir bitkidir. Bu nedenle dahilen kullanılmamalıdır.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: BEZELYE

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close