ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

AKÇAAĞAÇ ( acer )

akçaağaç faydaları

AKÇAAĞACIN FAYDALARI VE AKÇAAĞAÇ ŞURUBUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKÇAAĞAÇ ( acer )

Akçaağaç, Sapindaceae familyasının Acer cinsinden ağaç ve ağaççıkların ortak adı. Çoğunlukla kışın yaprağını döken ağaç ve ağaççık halinde odunsu bitkilerdir.  Uzun saplı yapraklar basit, loplu veya tüysüdür.

Yapraklar bazılarında sapından koparılınca süt çıkar. Çiçekler erdişi veya bir evciklidir. Kısa sürgünlerde dik duran veya aşağı sarkan salkım, mürekkep salkım vaziyetinde yer alırlar.

Gövdelerinin genç yaşlarda düzgün pürüzsüz, sonraları derin çatlaklı levhalar halinde parçalanmış kabukları vardır. Bir çoğu yaz sürgünü yapar. Sürgünlerin uçlarında nişasta, tanen, şekerli madde salan türler vardır. Akçaağaçlar dünyanın tropik bölgeleri dışında kalan birçok yerinde Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’ da doğal yayılış gösteren çok sayıda türe sahiptir.

Akçaağaç faydaları

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Deri hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Mikrop öldürücü etkiye sahip olmakla birlikte yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Akçaağaç nasıl kullanılır

Dal kabukları ve yaprakları kurutulup toz haline getirilerek 1 su bardağına 2 çay kaşığı konup kaynatılır. Dinlendikten sonra süzülüp bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir.

Akçaağaç şurubuakçaağaç şurubu

Akçaağaç şurubu özü hem doğal tatlandırıcıdır hem de sağlık faydaları vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildin yaşlanmasını geciktirir, mide sorunlarını sakinleştirir, mısır şurubu yerine de şeker yerine de geçebilir. Kanser ve osteoporoz gibi iltihaplı hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir yulaf ezmesi üzerine akçaağaç şurubu ise bir üniversite çalışmasına göre, Alzheimer’a iyi gelmektedir. Polifenoller yüklüdür antioksidandır bitki bazlı tatlı bileşikleri içerir.

Yulaf ezmesi ve yaban mersini ile birlikte kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. Doğal bir anti-aging gücü vardır. Cilt üzerindeki serbest radikallerin hasarını en aza indirir ve onlarla savaşır. Cilde iyi gelir yaşlanmasını geciktirir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: BALDIRAN OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close