ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

AKASYA (Acacia)

akasya çiçeğinin faydaları

AKASYANIN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKASYA (Acacia)

Akasya (Acacia), Baklagiller familyasından genellikle hep yeşil yapraklı ve dikenli ağaç ya da ağaç formundaki bitki türüdür. Başta Avustralya olmak üzere (300 tür) sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde kendiliğinden yetişen 600 türü içerir.

Akasyanın çiçekleri genellikle sarı, bazen beyaz ya da kırmızı renkte, başak ya da toparlak baş biçimindedir; Meyveleri baklamsıdır. Yapraklar, kimisinde tüysü bileşik, kimisinde, özellikle Avustralya’da yetişen türlerin çoğunda yeşil lam halinde yaprak sapı biçimindedir. Tanen bakımından çok zengindir. Çiçeklerinin bileşiminde uçucu yağ olduğu için parfümeri sanayide önemli bir yeri vardır.

Akasyanın faydaları

Akasya nefes darlığını giderir ve astım şikâyetlerini azaltır. Hafif mikrop öldürücüdür. Safrayı arttırır. Akasya ağacının çiçekleri ve yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı elde edilir. Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.

Yüzlerce farklı türü olan Akasya ağacının bazı türlerinden zamk elde edilmektedir. Tıp alanında, kumaş boyamada ve deri ürünlerinin işlenmesinde kullanılan Kadıhindi maddesi de yine Akasya ağacının bazı türlerinin odununun suda kaynatılmasıyla elde edilir.

Akasya nasıl kullanılır

 

Akasya ağacının çiçekleri ve yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı elde edilir. Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.

Akasya çayıakasya çayı

Bir su bardağı suya ( 100 gr ) 2-3 gr akasya çiçeği katılarak elde edilen çay içilir. Bir bardak kaynar suyun içerisine 2-3 gr akasya çiçeği atın ve 5 dakika beklenir. Elde edilen su süzülerek içilir.

Göz İltihabı için Akasya yaprağı ve çiçeği kaynatılıp balla tatlandırılarak göz pansuman yapılır. Göz Sivilcesi için Akasya yaprağı ve çiçeği kaynatılıp balla tatlandırılarak göz pansuman yapılır. Soğuk Algınlığı için Akasya çiçekleri kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. İshal için,  Akasya yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak birer çay bardağı içilmeye devam edilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ : ASPİR BİTKİSİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close