ABİTKİLER

AKASMA OTU (Radix Bryoniae albae)

akasma

AKASMA OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AKASMA OTU

(Radix Bryoniae albae)

Akasma 50-150cm boyunda çok yıllık bir bitki olup dikine yükselir. Yaprakları kanat şeklinde olup 5-9yapraktan meydana gelir. Yaprakları geniş mızrak şeklinde, karşılıklı, kısa saplı, üst yüzeyi mavimsi yeşil, alt yüzeyi tüylü ve kenarları bütündür. Çiçekleri bitkinin üst dallarında demet gibi topluca bir arada bulunur.  Meyveleri çok küçük lacivertimsi siyah çekirdek şeklinde ve etrafında takma saç gibi bir düzine beyaz tüyleri vardır ve olgunlaşınca rüzgârlı havada but tüyler vasıtası ile uzaklara uçabilir.

Anadolunun bazı köşelerinde ise Fukara otu ya da Peçek olarak bilinebilir. Akasma bitkisinin bir kaç türü vardır.  Akasma bitkisinin bir diğer özelliği ise bitkinin çok senelik bir bitki olması ve sarmaşık tarzında bir bitki olmasıdır. Akasma yetişmek için kendine özel alanlar seçer. Bu özel alanlar ovalar ve güneşin suyun bol olduğu alanlardır. Akasma ülkemizde kendine çok güzel bir yaşama alanı bulmuştur. Bu nedenle rahatlıkla yurdumuzun birçok alanında doğal olarak yetişir. Akasma yazın başında ve ortasında olmak üzere hasat edilebilir.

Akasma bitkisi Anatominizin sağlam bir şekilde işleyişini bozacak zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde müthiş bir etki sağlayarak bir çok organizmayı yok etmede yardımcı olur. Ak asma otundan tentür ve natürel ilaç yapılır. Zehirli olması nedeni ile çayı içilmez. Akasmayı 13.yy.da Salernitan Okul doktoru Platearius kansere karşı kullanmış ve günümüzde New York Metropolitan Hastane sinde baldır ülserine (ulcus cruris) karşı kullanılmıştır.

Akasmanın faydaları

Akasma bitkisi bedeninizdeki iltihaplanma durumlarının önüne geçer. Diğer faydaları ise en önemli faydaları arasında sayılan erkeklerde oluşan bir çok genital bölge problemlerine örneğin kasıklarda oluşan kasık bezlerindeki şişmeler ve diğer rahatsızlıkların giderilmesinde faydalar sağlar.

Vücudun her yerinde nevraljili romatizmalı ağrılarBel soğukluğu nedeni ile idrar yapmada zorlanma, Hayaların, lenf bezelerinin şişmesi diğer bezelerin sertleşmesi,  Deride sulu ve yanan kabarcıklar,  İyileşmeyen ülserler. Salgıların azalması ile rahatsızlıklar artar. Nevraljili, romatizmalı ağrılar terleyince iyileşir,   Haya kordonlarının nevraljisi (haya kordonlarındaki sinirsel ağrılar.Cinsel birleşmeden horlanma ve baş ağrısı gibi bir dizi sıkıntıyı giderici özellikleri bulunmaktadır.

akasma otu çayıAkasma nasıl kullanılır

Mayıs’tan Temmuz’a kadar yaprak, çiçek ve taze sürgünleri toplanır ve taze olarak tentür veya natürel ilaç yapımında kullanılır. Bitkiyi dikkatle ve eldivenle toplamak gerekir. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır.

Ayrıca 1 – 2 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneşte kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin aktarlarda açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.

&  toz halinde günde 3-5 gram su ile alınabilir. Kökleri toz haline getirilerek haricen kullanılır.

&  1 Kahve kaşığı bitki 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır.

SIRADAKİ MAKALE: ÇİLEK OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close