ABİTKİ ÇAYLARIMEYVELER

AHUDUDU (Rubus idaeus)

ahududu

AHUDUDUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AHUDUDU (Rubus idaeus)

Ahududu  (Rubus idaeus), gülgiller  familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Genelde ormanların açık verdiği yerlerde veya önceden yangın ya da ağaç kesimi ile açılan alanlarda büyür. Ahududu çiçeği, arılar için temel bir nektardır.

Nemli iklime sahip bölgelerde kolayca üretilebilir ve kesilmedikçe kendiliğinden yetişebilirler. Adı, ceylan anlamına gelen ahu ile dut kelimelerinden tamlamadır; ceylan dutu anlamındadır. Duta benzeyen meyvesi kırmızı, etli, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi taze olarak yenilebileceği gibi kurutularak da kullanılır. Yaz başında çiçek açar; temmuz-ağustos aylarında meyvesi olgunlaşır ve toplanır.

Ahududunun meyvelerinde uçucu ve sabit yağ, pektin, meyve şekeri, malik ve sitrik asitler (dolayısıyla C vitamini): yapraklarında ise tanen bulunur. Meyveleriyle şurup, şekerleme, reçel, dondurma, pasta, likör ve meyve suyu yapılır. Taze meyvesi kısa zamanda bozulduğundan dondurularak saklanır.

Ahududunun faydaları

Vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar, kanı temizler. Vücuda dinçlik verir. Ateş düşürücü etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda faydalıdır. Romatizma, nıkris, kansızlık ve verem hastalıklarına karşı yararlıdır. İdrar söktürücü özelliğiyle Ahududu kabızlığı giderir. Olgunlaşmış, taze Ahududu bol miktarda A vitamini barındırır ve çok faydalıdır. Dokuları sıkılaştırıcı ve güçlendirici etkisi vardır. Böbrek ve şeker hastalığı olanların taze olarak yemeleri tavsiye edilir.

Ahududu meyvesinin içerdiği antosiyanin adlı madde bağışıklık sistemini destekleyici ve kan şekerini düşürücü etki gösterir. Antosiyanin insülin salınımını artırarak, kan şekerinin düşmesine yardım eder. Günlük 150-200 gram ahududu tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Ahududu antioksidan ve antikanserojen etkileri olan Fenol, Flavon ve Flavonoid adlı maddeleri de içerir. Bu maddeler DNA moleküllerine zarar veren ve kansere sebep olan serbest oksijen radikallerini nötralize eder. Ayrıca kardiovasküler ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

ahu dutu yaprağı faydalarıahududu faydaları

Tatlı meyvesi bitkinin en popüler bölümü olmasına karşın, ahududu yaprakları çok uzun yıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ahududu yaprağı çayının, harici olarak yaraların iyileşme süresinin hızlandırılmasından mide bulantısına, diş eti hastalıklarının tedavisinden safra akışını arttırmaya kadar farklı rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Kanı temizler, Boğaz ağrısına iyi gelir. Diş eti hastalıkları tedavisinde kullanılır. Adeti düzenler. Adet öncesi sendromu belirtilerini azaltır. İshale iyi gelir.Bronşite iyi gelir

Ahududu nasıl kullanılır

Ahududunun çiçekleri kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

ahududu çayıahududu çayı

ahu dutu çay için,  kurutulmuş ve ufalanmış yaprakları 1-2 saat soğuk suda beklettikten sonra aynı suyla kaynatmaktır. 1 fincan için 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yeterli olacaktır.Kaynatıldıktan sonra 5 dakika soğumasını bekleyip süzerek içebilirsiniz. Gebelik ve emzirme dönemi hariç günde 3 bardak içebilirsiniz. Aynı ahududu çayı etkisiyle gargara suyu olarak dişeti hastalıkları, tahriş olan ve ağrıyan boğaz ile ağız içi yaralarının tedavisinde de etkili bir çözümdür.

Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

 

BİR SONRAKİ MAKALE: AKASYA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close