ABİTKİLER

AHLAT AĞACI (Pyrus elaeagrifolia)

ahlatın faydaları

AHLAT AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

AHLAT AĞACI

(Pyrus elaeagrifolia)

Ahlat ağacı (Pyrus elaeagrifolia), Anadolu’da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türüdür. Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır.

Ahlat, Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur.

ahlatın faydaları

Astım hastalarına iyi gelmektedir. Diş eti yaralarına tedavi edici etkisi vardır.Gözlerin görmesini kuvvetlendirir. Gözde oluşan sivilce gibi enfeksiyonlara faydalıdır. Suyu kaynatılıp vücuda sürüldüğünde ateş düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarinda, filizi ezilip yaraya sürülür.

ahlat nasıl kullanılır

ahlat meyveleri kabız yapıcı bir özelliğe sahiptir. Filizleri, dövülürse, zehirli böceklerin sokmalarını iyileştirir. Aç karnına yenmesi insan sağlığına zarar vermektedir, o yüzden aç karına tüketmek tavsiye edilmez. Yemişi olgunlaşınca yenir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ : AHUDUDU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close