BİTKİLER

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ağız Kokusu

ağız kokmasıBir çok nedene bağlı olarak yaşanan ağız kokusu,  yaygın bir ağız bakımı rahatsızlığıdır ve geçici ya da kronik olabilir. Tek bir nedene bağlı olarak gelimeyen ağız kokusu, mikrobiyal etkinliğe maruz kalan yiyecek artıklarının kokuya neden olabileceği gibi agız ve diş sağlığına bağlı gelişen kokularda rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Ağız ve dil hijyeni bu nedenle çok önemlidir ve dilin temizlenmesi ağız kokusu riskini azaltabilir. Dilinizi temizlemek için manuel diş fırçası ya da şarj edilebilir diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş hekiminiz kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir diş fırçası önerebilir.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözümü İçin Basit Öneriler

Diş ve Diş Eti Hastalıkları , Mide ve Bağırsak Hastalıkları, Sinüzite ve Bademcik İltihapları ve Uzun Süreli Açlık gibi nedenler ağız kokusunun en temel nedenleri arasındadır.

Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilir. Mutlaka diş doktoruna görünerek ağız kokusu nedenlerini ortadan kaldırmak gerekir. KBB hekimleri tarafından ağız kokusunun diş ve diş eti hastalıklarından dolayı oluştuğu tespit edildikten sonra kişi diş hekimlerine yönlendirilmelidir. Ağız ve diş sağlığı bakımı yapılmalı, tüm diş problemleri tedavi edilmelidir.

Bazı durumlarda dil kökündeki mantar enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olabilir. Kişinin muayenesi sırasında  özellikle ‘esnek fiberoptik laringoskopla yapılan muayenede  dil kökü, yemek borusunun giriş yeri, gırtlak ve ses telleri gözlemlenerek kişi uygun hekimlere yönlendirilir.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları

Mide ve bağırsak sistemi hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilir. Özellikle reflü hastalığı bulunan kişilerde ağız kokusu oluşabilir. Bu hastalık midedeki asit içeriğinin özellikle geceleri yemek borusundan yukarıya hareket etmesine, mideden çıkmasına ve boğazın arka duvarını, ses tellerinin giriş yerini ve gırtlağı tahriş etmesine neden olur. Ağız kokusunun mide ve bağırsak sorunları nedeniyle oluştuğu tespit edildikten sonra kişi, uygun hekime yönlendirilerek tedavisi gerçekleştirilir. Durumun nedeni reflü ise reflü tedavisi uygulanır.

Sinüzite ve Bademcik İltihapları

Sinüzit denilen yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan iltihap, sarı-yeşil ve kalın kıvamda bir tür akıntının genize akmasına yol açar. Bu geniz akıntısının iltihaplı oluşu kişinin nefesine hoş olmayan bir koku verebilir.
Sinüzite bağlı ağız kokusu öncelikle medikal yolla tedavi edilir. İlaçlar yoluyla bu iltihap giderilmeye çalışılır. İlerlemiş sinüzit vakalarında ise, akıntı ilaçla tedavi edilmediği için endoskopik sinüs cerrahisine başvurulur.

Bademcik iltihabına bağlı nedenler: Ağız bölgesinde oluşan bademcik iltihapları ‘magma’ denilen katı kıvamlı bademcik döküntüsüne yol açarak kişilerde ağız kokusu belirti verebilir. Bademciklerin alınarak ya da coblator denilen radyofrekans aleti ile buharlaştırlarak sorun giderilebilir.

Uzun Süreli Açlık

Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, hem ağız kuruluğuna hem de ağız içindeki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına neden olur.

Ağız Kokusu Gidermede En Etkili Bitkisel Yöntemler

Tarçın

Tarçın yaklaşık 50 kadar aromatik bileşenler içerir İçeriğinde bulunan Kumarinler ve vanilya ağızda kalan gıdalrda üremeye başlayan bakteri gelişimini engelleyen bakteriyostatik özellikleri ile ağız kokusunu önler. Bir litre suya rendelenmiş bir yemek kaşığı Tarçın kaynatılarak hazırlanan enfüzyon ile Gargara yapılması ağız kokularına neden olan bakteri gelişimini engeller.

Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle bu yapısı itibariye, kötü kokuları keser. Ayriyetten vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları içinde çok faydalıdır. Tarçın ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.

Adaçayı

Adaçayı bakterisidal özellikleri ile sıcak bir su bardağına kurutulmuş bir çay kaşığı Adaçayı demlenerek içilmesi ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmek için yeterlidir.

Okaliptüs

Bileşenlerinde bulunan sineol bakteriler ile mücadele açısından etkilidir ve buı amaç için kullanılabilir. Bir çok ticari ağız gargaraları sineol içerir. Okaliptüs yaprakları İsuda kaynatılarak bu suyla gargara yapılması ağız kokusularını önlemede yardımcıdır.

Tarhun

Yaprakları baharat olarak kullanılır. Tarhun ağız kokusunu önlemek için bir çare olarak gösterilmektedir. Tarhun otunda bakterilere karşı etkili bileşenler vardır. Kurutulmuş yaprakları su içinde kaynatılarak hazırlanan infüzyon ile gargara yapılması bakterileri yok etmede etkili olacaktır.

Kekik

Ağız iltihapları veya yaralar gibi ağız yaralarının neden olduğu ağız kokularıyla mücadele için ek olarak kekik kullanımı yararlıdır. Kurutulmuş kekik çiçekleri su içerisinde kaynatılıp elde edilen bu enfüzyon ile gargara yapılması kötü nefesi önlemede etkili olabilir.

Kişniş

Ağız kokularını önlemek için bir çok ülkede kullanılmaktadır . Hindistan’da ağız kokuları ile mücadele için yemeklerden sonra kişniş tohumlarını çiğnemek yaygındır. Ayrıca bir su bardağı su içerisinde bir çay kaşığı kişniş tohumu 3 ila 4 dakika kaynatılarak hazırlanan bu enfüzyon ile gargara yapabilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz, Sarımsak ve soğan gibi bazı kötü kokulu bitkilerin yol açtığı kötü nefesi giderir. Yemeklerden sonra bir miktar maydanoz çiğnemek etkili olacaktır.

Nane

Nane antibakteriyel özellikleri ile ağız kokusuna neden bakterileri öldürmek için yeterlidir. 3 damla nane tentürü ile diş ve diş etleri ile dil fırçalanmalıdır. Taze nane bitki yaprakları çiğnemek ya da bir su bardağı başına kurutulmuş bir kaşık nane bitkisi kaynatılarak hazırlanan infüzyon ile gargara yapılması etkili olacaktır.

Zencefil

Ağız kokularını önlemede çok iyi bilinen bir bitkidir. Özellikle zencefil turşusu kötü nefesi ortadan kaldırmak ve yemeklerden sonra nefes tazelemek için kullanılmaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close