BİTKİLER

Ağız Kokusuna Gargara Tarifleri

Ağız Kokusuna Keskin Çözümler

diş bakımında bitkilerÇürük dişler ve diş eti iltihapları sabahları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima sabahları ağız kokusuna neden olur.

Bunun yanında, vücudumuz açlık veya diyet nedeniyle yeterli besinleri alamadığı zaman, bu eksikliği kapatmak için daha önce depoladığı yağ ve proteinleri yakmaya başlar. Bu yakma sürecinde ortaya çıkan çeşitli kimyasallar da, ağız kokusuna neden olur.

ağız ve diş sağlığı açısındanda sıkıntılı bir sorun olan ağız kokusunun giderilmesi için diş temizliğinizin gözden geçirilmesi ve ağız kokusuna yol açan diş sorunlarını ilerlemeden halletmeniz için de kontroller en doğru adımdır.

Ama bunun yanında, Sigara içtiğiniz sürece taze ve güzel kokan bir nefesinizin olmasını ciddi ve periodik bakım gerektirir.  Sigara ayrıca diş eti rahatsızlıklarına yol açar ki, bu rahatsızlıklar da ağız kokmasının başlıca nedenleri arasındadır.

Ayriyetten, vücudunuzun susuz kalmasını önlerseniz, ağzınızdaki bakterileri temizleyecek salgıların bolca üretilmesine de yardımcı olursunuz. Beslenmenize dikkat edin: Taze meyve ve sebze içeren bir beslenme şekli vücudun toksinlerden arınması ve ağız sağlığı da dahil olmak üzere genel vücut sağlığı için önemlidir. Abur cuburun içerdiği tatlandırıcı ve şekerler ağızda bakteri üretimini ve diş çürümelerini hızlandırır.

Ağız Kokusu İçin Lavanta Gargarası

2 damla lavanta yağı
1 adet limonun suyu
1 adet limonun kabuğu
1 litre su
Yarım çay bardağı ile adaçayı

1 litre kaynamış suyun içerisine 1 adet limonun suyunu ve bir adet limonun rendelenmiş kabuğunu 2 damla lavanta yağını ve yarım çay bardağı ada çayını koyup demlendiriyoruz. Bu karışımı gün içerisinde istediğimiz kadar gargara yapabiliyoruz. İçilebilir olan bu karışımı içmenizi tavsiye etmiyoruz, bunun yerine ağzınızı çalkalayıp tükürmenizi tavsiye ediyoruz. Ağız kokusuna ne iyi gelir diye düşünenlerin derdine bu bitkisel gargara yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusu İçin Biberiye Çayı

Biberiye çiçekleri kaynar suyun içine atılır. İçine 1 adet limon dilimlenerek eklenir. Bu karışım 20 dakika bekletilir. Sürenin sonunda karışım sıkılarak su elde edilir. Elde edilen bu su biraz daha dinlendirildikten sonra  sabahları aç karnına ve yemek sonrası bir fincan içilir. Biberiye Bitkisi hakkında detaylı bilgi için tıklatınız.

Biberiye Yağı

Biberiyenin yaprakları, yapraklarından elde edilen yağı ve çiçekleri ağız kokusu gidermede de kullanılır. Bir litre kadar suya biberiye ve kekik yağı karıştırılıp gargara olarak kullanılabilirken,  cild bakımında cildi temizler ve yumuşatır. Ayrıca sivilcelere de iyi gelir. Burkulan eklemlere ve deri yaralarına sürülürse faydası görülür.

Haricen vücuda ve saç derisine sürülebileceği gibi banyo suyuna katılarak da kullanılabilir. Ayrıca, özellikle boyun kireçlenmesi şikayetlerinde, yemeklik sıvı yağlarla seyreltilerek masaj yağı olarak da kullanılmaktadır. Bütün bu yararlarının yanında hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Ağız Kokusu Gidermede Tarçın Yağı

Tarçın, defnegiller familyasının Güney Asya’da yetişen ve kabukları kullanılan oldukça hoş koku ve tatlar yaratan bir baharattır. İngilizce cinnamon oil olarak bilinen tarçın yağı ise, tarçın yapraklarının ve kabuklarından distilasyon yöntemi ile elde edilir. Tarçın yağı kabuk ve yaprak yağı olmak üzere ikiye ayrılır. Tarçın kabuk yağı oldukça hoş kokulu ve şifalı bir bitki yağıdır. Tarçın yaprak yağı ise mikrop öldürücü özelliği ile bilinen esansiyel bir yağdır.

Tarçın yaklaşık 50 kadar aromatik bileşenler içerir İçeriğinde bulunan Kumarinler ve vanilya ağızda kalan gıdalrda üremeye başlayan bakteri gelişimini engelleyen bakteriyostatik özellikleri ile ağız kokusunu önler. Bir litre suya rendelenmiş bir yemek kaşığı Tarçın kaynatılarak hazırlanan enfüzyon ile Gargara yapılması ağız kokularına neden olan bakteri gelişimini engeller.

Konumuzla alakalı olark ” Öksürğe İyi Gelen Bikiler ” başlıklıyazımızın da dikkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close