ABİTKİ ÇAYLARIBİTKİLER

ADA SOĞANI (Urginea maritima)

ada soğanı

ADA SOĞANININ FAYDALARI VE KULLANIMI

ADA SOĞANI

(Urginea maritima)

Ada soğanı (Urginea maritima), zambakgiller (Liliaceae) familyasından bir bitki türüdür. Çok yıllık, büyük soğanlı, beyaz çiçekli ve otsu bitkidir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Batı ve Güney Anadolu’da yayılış gösterir.  Genelde, Ağustos-Eylül aylarında, sonbahar yağmurlarından hemen önce çiçeklenir. Beyaz renkli ve yıldız şeklinde çiçekleri vardır. Gövde uzunluğu 50-150 cm. kadardır. Türkiye’de;  Fethiye, Gediz, Samsun, Çarşamba, Adana ve Tarsus çevrelerinde yetişmektedir. Soğanları 2 Kg kadar olup yaprakların altında bulunur.

Ada soğanı , yapraklarının rengine göre “beyaz” (dişi) ve “kırmızı” (erkek) olmak üzere iki çeşide ayrılır. Anadolu’da yetişenleri beyazdır. Kırmızı çeşidi İspanya’da bulunur. Ada soğanı hemen hemen kokusuz olup, keskin ve acı bir lezzete sahiptir. ada soğanının bileşiğinde, şekerler, tanen, organik asitler, müsilaj, saponin, kalsiyum okzalat, reçine, steroller ve glucoscillaren, scillaren, proscillaridin Ave B gibi kalbe etkili glikozitler(%0,3) içerir.

ada soğanının faydaları

Ada soğanı kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirerek kan dolaşımını düzenler ve kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır. Nefes darlığını giderir. İştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür.

ada soğanı nasıl kullanılır

Ada soğanı su ve hamurla pişirilip yenirse göğüs ağrısına ve nefes darlığına iyi gelir. İdrar zorluğu, siyatik, dalak, baş ve ayak ağrılarında da faydalıdır.

ada soğanı çayı

Ada soğanı, kalp yetmezliğine karşı kediotu ve alıç ile karıştırılarak çay yapılırsa oldukça faydalı olur. Ayrıca adasoğanı, kediotu ve alıç çaylarından yapılan bir karışım yine aynı amaçla Almanya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zehirli bir bitki olan adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa faydası görülmekle birlikte yanlış dozlarda zehirlenme ve buna bağlı olarak da bulantı, kusma ve ishale neden olabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: AHLAT AĞACI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close