ABİTKİLER

ACI AĞAÇ (Quassia amara)

acıağaç kullanımı

ACI AĞAÇ FAYDALARI VE KULLANIMI

ACI AĞAÇ (Quassia amara)

Acı ağaç (Quassia amara), kokarağaçgiller familyasından 2-3 metre boyunda küçük bir bitki türüdür. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır.

Orta ve Güney Amerika’da Sıcak iklimlerde yetişir. Bu ülkelerde acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılır. Alternatif tıp ve hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır.

Acı Ağacı Rezin, uçucu yağ ve acı bir madde olan quassin içermektedir.Ormanlık alanlarda, dağlık bölgelerde , Nisan ve Mayıs aylarında yetiştirilir.

Acıağacın faydaları

Kuasin maddesinin etkisiyle, tükürük salgısını ve mide – bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser. Acıağaç Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur. Kanamaları durdurur. Haşereleri uzaklaştırır.

Acı ağaç nasıl kullanılır

Acıağaç kökü, kabukları ve odunu, kesilip kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılıp kaynatılarak, kullanılır. Parçalar kaynatılıp suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korur.

acı ağaç çayıacı ağacın faydaları

Bir litre su içine (5) gram miktarında ağaç konur. Haşlama (İnfusion), Islatma (Mace-ration) şeklinde hazırlanarak kullanılır. İçilme miktarı, yaşa ve bünyeye göre, çorba kaşığı veya kahve fincanı iledir. Fazla içilirse baş dönmesi, bulantı ve kusmalara sebebiyet verebilir.

Acı ağacın haşere kovucu etkisi vardır. Haşere kovucu etki için 10 gram acı ağaç 60 gr. suda iyice kaynatılır ve vücudun dışta kalan kısımlarına sürülerek etkisinden faydalanılabilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: ACIÇİĞDEM OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close