ABİTKİLER

ACI KAVUN (Ecballium elaterium)

acı kavun kullanımı

ACI KAVUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIMI

ACI KAVUN

(Ecballium elaterium)

Acı kavun;  (Ecballium elaterium), bir çiçekli bitkiler familyası olan Cucurbitaceae (kabakgiller) içinde bulunan Ecballium cinsinin bilinen tek türüdür. Kökleri 30 – 40 cm, gövdesi ise 1 – 2 m ye kadar uzanır. Meyvesi 4 – 5 cm boyunda, küçük uzun yumurta biçiminde, yeşil renkli ve üzeri pürtüklüdür. İçinde sümüksü bir sıvı, siyaha çalan koyu kahve renkli tohumları vardır.

Meyve olgunlaştıkça içinde büyük bir basınç toplanır ve rengi hafifçe sararır. Sonra patlayarak tohumlarını 4 – 6 m uzağa fırlatır. Acı kavun; Acı hıyar, eşşek hıyarı, acı düvelek   olarak da bilinir. Bu bitkinin taze meyvesi sıkıldığında, bitkinin tohumlarını da içeren mukus benzeri bir salgı fışkırtır.

acı kavun faydaları

Eski Mısırlılar döneminden beri tanınan bir bitkidir. Mısırlılar,Yunanlılar ve Romalılar baslıca bağırsak sorunlarını giderici olarak kullanmışlardır. Hippokrates peklik gidermekte kullanmış ve bitkinin sertliği hakkında da uyarıda bulunmuştur. Dioskoridessirkede kaynatılarak yapılan kök lapasını ayak parmağındaki gut hastalığı için, suda kaynatılan kök çayını siyatikte lavman, diş ağrısında gargara ve deri hastalıklarında kullanmıştır.

İbni Sina da üzerinde önemle durmuştur. Matthiolus ise meyve suyu ve kökünün tozunu balla karıştırarak balgamlı, iltihaplı boğaz ağrıları için kullanmıştır. Lonicerus yapraklarından preslenen suyu kulak ağrıları için kullanmıştır. Tarih boyunca kolera, epilepsi, üremi ve angine karsı kullanılmıştır.

Acı kavun suyu, yaprağının suyundan daha etkilidir. Felce, kaşıntıya, karaciğer hastalıklarına, siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına, romatizma, gut ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Sinüzit tedavisinde kullanılabildiğine dair yorumlar olmasına karşın ciddi zararlara yol açabilir. Bu zararlar arasında mukoza tabakasında hasar, boğazda yanma, nefes almada güçlük sayılabilir. Uzman hekime danışılmadan kullanılması son derece tehlikelidir. 2 gramdan fazla alınan bitki dojazı, ciddi alerjik reaksiyonlardan dolayı ani nefes durmasına yol açabileceğinden öldürücü etkiye sahip olup sinüzit için doğru kullanımı en iyisi bir doktor eşliğinde yapılmasını gerektirir. 

Acı kavun nasıl kullanılır

Yaralara haricen sürmek için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. Müshil amaçlı ise 15 gr. Kuru kök1,5 litresuda 10 dakika kaynatılır ve sıcakken süzülür. Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.

BİR  SONRAKİ MAKALEMİZ : ACIAĞAÇ BİTKİSİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close