ABİTKİLER

ACI BAKLA (Lupinus)

acı bakla

ACI BAKLANIN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ACI BAKLA (Lupinus)

Acı bakla (Lupinus), baklagiller familyasından, 200 kadar türü bulunan bitkidir.  Baklagillerden, 1 metreye kadar uzayabilen, yaprakları parçalı, acı taneli, salkım şeklinde çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Yahudi Baklası ve Termiye olarak da bilinir. Acı bakla sıklıkla yetiştiği yerler , Akdeniz bölgesi, Bursa, Antalya ve Konya çevreleridir. içeriğinde; sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler bulunur.

Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika’da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir. Acı bakla gıda olmaktan daha çok, ilaç olma özeliğine sahibidir. Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.

Acı baklanın faydaları

AGüney Amerika Kızılderili kabilelerinden Navajo’lar bitkiyi kısırlık için kullanıyorlardı.

Besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir.

Cilt hastalığı, böcek sokmasına ve romatizmalı ağrılara lapası yapılarak harici kullanılır.  Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır. Albümin miktarını düşürür. Vücutta biriken tuzu atar.

Acı bakla nasıl kullanılıracı baklanın faydaları

Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.

Acı baklanın suyu, dıştan sürüldüğü zaman vücuttaki sivilcelere, uyuz ve alaca hastalıklarına, çilliğe, habis yaralara karşı faydalıdır.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ACI KAVUN

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close