ABİTKİLER

ABDESTBOZAN OTU

abdestbozan otunun faydaları

ABDESTBOZAN OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

ABDESTBOZAN OTU

(pimpinella saxisfrage)

Abdestbozan otu ; Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır.Yeşil ve kırmızı renklerde güzel kokulu çiçekler açan abdestbozan otu, daha çok rutubetli yerlerde yetişen bir bitkidir.

Mart ve Nisan aylarında kırmızı renkte çiçek açar. Sonbaharda meyveleri olgunlaşır. Meyveleri önce kırmızı sonra kahverengi renk alır. Çatallı dikenleri vardır.  Kimyasal olarak siyah ve yeşil boya elde edilir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin egemen olduğu Akdeniz ve Ege bölgelerinde 300m yüksekliğe kadar orman içi açıklarda yetişir.Bileşiminde saponin ve yağ vardır.

abdestbozan otunun Faydaları

Vücuda dinçlik verir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir. Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.

abdestbozan otu nasıl kullanılırabdestbozan otu çayı

abdestbozan otu çayı

Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozan otu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir. Özellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerinden dolayı abdestbozan otu doğal aspirin olarak da adlandırılmaktadır.

Abdest bozan Otu’nun kökü kurutulup öğütülür.Bir bardak suya bir yemek kaşığı koyulur ve 10 saat bekletildikten sonra süzülerek içilir.Bu karışımı günde 2 su bardağı içmek gerekir.Gargara yapmak için 2 yemek kaşığı toz 1/4 litre suda kaynatılır.Soğuyunca kullanılır.

BİR SONRAKİ MAKALE: ACI BAKLA

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close